Top Stories Your School Conferences The The Big Game The Hit List Best of the Week Scores Playoff Central Just 4 Coaches Just 4 Athletes Past Players Message Boards Contact Us

 

 

 

 

2003 2A Playoffs

2003 Sate Champions - Gilman (Iroquois West)(13-1)
2003 Runner-up -Carthage(13-1)

2003 Title Game Date & Time; Nov. 28th 1pm
Gilman (Iroquois West)(12-1) vs.Carthage(13-0)

Last Years Champ; AledoGreen Dragons (14-0) Runner-up; CarthageBlueboys (13-1)

Favorites to win the title;
Other Title Threats;
Sleeper teams:

For more insight on this years class 2A playoffs click here

Other brackets:
1A / 2A / 3A / 4A / 5A / 6A / 7A / 8A

Seed
1st round 2nd round Quarter Finals Semi-Finals State Finals
8
Watseka(6-3) 36 @ Watseka(7-4) 7 Gilman (Iroquois West)(10-1) 22 @ Gilman (Iroquois West)(11-1) 42 Gilman (Iroquois West)(13-1) 32
1
@Toulon (Stark County)(9-0) 29
5
Forreston (8-2) 13 Gilman (Iroquois West)(9-1) 13
4
@ Gilman (Iroquois West)(8-1) 25
7
El Paso (E.P.-Gridley)(6-3) 35 OT @El Paso (E.P.-Gridley)(7-4) 0 @ Sterling (Newman Central Catholic) (10-2) 18
2
@ Poplar Grove (North Boone) (9-1) 34 OT
6
Dakota (6-4) 12 Sterling (Newman Central Catholic) (9-1) 35
3
@ Sterling (Newman Central Catholic) (8-1) 50
8
Nokomis(5-5) 6
Auburn(10-0) 20 @Auburn(11-0) 21 Auburn(12-1) 28
1
@Auburn(9-0) 34
5
Bridgeport (Red Hill)(6-3) 20 @Bridgeport (Red Hill)(7-4) 7
4
@ Palestine (6-4) 14
7
Moweaqua (Central A &M) (5-5) 6 @Casey (C.-Westfield)(8-2) 34 Casey (C.-Westfield)(9-3)
2
@Casey (C.-Westfield)(7-2) 14
6
Mt. Olive (6-4) 14 Virden (8-3) 7
3
@ Virden (7-2) 24
8
Virginia (5-5) 6
Carthage(10-0) 60 @Carthage(11-0) 34 @Carthage(12-0) 42 Carthage(13-1) 14
1
@Carthage(9-0) 66
5
Beardstown(7-2) 24 @Beardstown(8-3) 23
4
@ New Berlin (7-3) 14
7
Rushville (5-5) 6 White Hall (North Greene) (9-1) 28 White Hall (North Greene) (10-2) 6
2
@ White Hall (North Greene) (8-1) 42
6
Lewistown(7-2) 43 @Lewistown(8-3) 21
3
@Aledo(8-2) 32
8
Sidell (Jamaica) (5-4) 25 Mackinaw (Deer Creek-M.) (10-1) 6 @Argenta (A.-Oreana)(9-2) 40 Argenta (A.-Oreana)(10-3) 15
1
@ Mackinaw (Deer Creek-M.) (9-0) 26
5
Argenta (A.-Oreana)(7-2) 35 @Argenta (A.-Oreana)(8-2) 28
4
@ Tuscola (7-3) 19
7
Fithian (Oakwood) (5-5) 6 @ Decatur (St. Teresa) (10-0) 30 Decatur (St. Teresa) (11-1) 13
2
@ Decatur (St. Teresa) (9-0) 47
6
Hume (Shiloh) (6-4) 27 Tremont (8-3) 12
3
@ Tremont (7-2) 48

Other brackets:
1A / 2A / 3A / 4A / 5A / 6A / 7A / 8A

 

 

Advertise on IHSFW.com / About IHSFW.com / Legal Stuff / Contact us
All Content copyright 1999-2007