Top Stories Your School Conferences The The Big Game The Hit List Best of the Week Scores Playoff Central Just 4 Coaches Just 4 Athletes Past Players Message Boards Contact Us

 

 

 

 

8A Playoffs

2002 State Champions Lockport (Twp.) Porters (13-1)
2002 Runner-up Lincolnshire (Stevenson) Patriots (11-3)

Last Years Champ; Downers Grove (South) (12-2) Runner-up;Naperville Central (13-1)

2002 Title Game Date & Time; Nov. 30th 4pm

Favorites to win the title; Downers Grove (South), Wheaton (North) & Hinsdale (Central)
Other Title Threats; Frankfort (Lincoln-Way East) , Naperville (North), Lockport (Twp.) & Park Ridge (Maine South)
Sleeper teams: Chicago (Lane Tech)& Harvey (Thornton)

 

For more insight on this years class 8A playoffs click here

Seed
1st round 2nd round Quarter Finals Semi-Finals State Finals
1
@ Chicago (Lane Tech) (9-0) 13 @ Chicago (Lane Tech) (10-1) 6 @ Lincolnshire (Stevenson) (9-2) 9 @ Lincolnshire (Stevenson) (10-2) 23 Lincolnshire (Stevenson) (11-3) 14
8
Palatine (Fremd) (5-5) 7
4
@ Lincolnshire (Stevenson) (7-2) 35 Lincolnshire (Stevenson) (8-2) 16
5
Skokie (Niles West) (7-3) 28
2
@ Gurnee (Warren) (8-2) 6 Barrington(7-4) 14 Hoffman Estates (Conant) (8-4) 7
7
Barrington(6-3) 30
3
@ Park Ridge (Maine South) (8-2) 28 @ Hoffman Estates (Conant) (7-3) 35
6
Hoffman Estates (Conant) (6-3) 30
1
@ Wheaton (North) (9-0) 42 @ Wheaton (North) (10-0) 21 @ Wheaton (North) (11-0) 29 Wheaton (North) (12-1) 22
8
Streamwood (5-5) 20
4
@ Elmhurst (York) (6-3) 23 Elmhurst (York) (7-4) 13
5
Elgin (Larkin) (6-4) 12
2
@ Roselle (Lake Park) (8-1) 28 @ Roselle (Lake Park) (9-1) 21 Roselle (Lake Park) (10-2) 23
7
West Chicago (H.S.) (5-5) 0
3
@Bartlett(6-3) 31 Bartlett(7-4) 14
6
Villa Park (Willowbrook) (6-4) 0
1
@ Hinsdale (Central) (9-0) 38 Hinsdale (Central) (10-0) 49 @ Hinsdale (Central) (11-0) 21 @ Hinsdale (Central) (12-1) 38 Lockport (Twp.) (13-1) 35
8
Flossmoor (Homewood-F.) (5-5) 7
4
@ Tinley Park (Andrew) (7-3) 14 @ New Lenox (Lincoln Way Central) (7-4) 20
5
New Lenox (Lincoln Way Central) (6-3) 28
2
@ Frankfort (Lincoln-Way East) (8-1) 40 Frankfort (Lincoln-Way East) (9-1) 30 Frankfort (Lincoln-Way East) (10-2) 17
7
Chicago (Brother Rice)(6-4) 7
3
@LaGrange (Lyons) (7-3) 34 @ Harvey (Thornton) (7-4) 10
6
Harvey (Thornton) (6-3) 35
1
@ Downers Grove (South) (9-0) 23 Downers Grove (South) (10-0) 30 @ Downers Grove (South) (11-1) 20 Lockport (Twp.) (11-1) 41
8
Moline (5-5) 6
4
@Plainfield (Central)(7-3) 0 @ Downers Grove (North) (7-4) 20
5
Downers Grove (North) (6-3) 36
2
@ Lockport (Twp.) (8-1) 13 @ Lockport (Twp.) (9-1) 24 Lockport (Twp.) (10-1) 40
7
Naperville (Neuqua Valley) (6-4) 10
3
@ Naperville (North) (8-1) 42 Naperville (North) (9-2) 21
6
Alton (Sr.)(6-4) 7

Other brackets:
1A / 2A / 3A / 4A / 5A / 6A / 7A / 8A

 

 

 

Advertise on IHSFW.com / About IHSFW.com / Legal Stuff / Contact us
All Content copyright 1999-2007