Top Stories Your School Conferences The The Big Game The Hit List Best of the Week Scores Playoff Central Just 4 Coaches Just 4 Athletes Past Players Message Boards Contact Us

 

Past 8A Champions

2004Downers Grove (North)(12-2)
2003 Lockport (Twp.) (12-2)

2002 Lockport (Twp.) (13-1)
2001Downers Grove (South)(12-2)

 

 

2004 8A Playoffs

2004 Sate Champions -Downers Grove (North)(12-2)
2004 Runner-up -Park Ridge (Maine South)(13-1)

2004 Title Game Date & Time; Nov. 27th 4pm

Last Years Champ; Lockport (Twp.) (12-2) Runner-up; Park Ridge (Maine South)(13-1)

Favorites to win the title; Park Ridge (Maine South)(9-0), Lockport (Twp.)(9-0) &Naperville (North)(9-0)
Other Title Threats; Chicago (Brother Rice)(8-1), Hinsdale (Central) (9-0), Tinley Park (Andrew) (9-0)& anyDuPage Valleyteam.
Sleeper teams: Barrington(6-3), Gurnee (Warren) (7-2) & Chicago (Lane Tech) (9-0)

For more insight on this years class 8A playoffs click here

Other brackets:
1A / 2A / 3A / 4A / 5A / 6A / 7A / 8A

Seed
1st round 2nd round Quarter Finals Semi-Finals State Finals
1
@Park Ridge (Maine South)(9-0) 42 Park Ridge (Maine South)(10-0) 38 @Park Ridge (Maine South)(11-0) 46 Park Ridge (Maine South)(12-0) 29 Park Ridge (Maine South)(13-1) 13
8
Skokie (Niles West) (6-4) 7
4
@Hoffman Estates (Conant)(6-4) 7 @Winnetka (New Trier)(7-4) 35
5
Winnetka (New Trier)(6-3) 28
2
@ Gurnee (Warren) (7-2) 35 @ Gurnee (Warren) (8-3) 28 Lincolnshire (Stevenson)(8-4) 15
7
Barrington(6-4) 7
3
@Lincolnshire (Stevenson)(6-3) 25 Lincolnshire (Stevenson)(7-3) 31
6
Palatine (Fremd)(6-4) 21
1
@Naperville (North)(9-0) 28 @Naperville (North)(10-1) 10 Wheaton (W. Warrenville South)(9-2) 21 @Wheaton (W. Warrenville South)(10-3) 13
8
Aurora (Waubonsie Valley)(5-5) 25
4
@Wheaton (W. Warrenville South)(7-2) 24 Wheaton (W. Warrenville South)(8-2) 26
5
Carol Stream (Glenbard North)(6-4) 14
3
@Naperville Central (8-1) 41 Naperville Central (9-1) 28 @Naperville Central (10-1) 7
7
Bolingbrook(5-5) 25
3
@Naperville (Neuqua Valley)(8-2) 14 @Bartlett(7-4) 7
6
Bartlett(6-3) 28
1
@ Hinsdale (Central) (9-0) 33 @ Hinsdale (Central) (10-0) 22 Hinsdale (Central) (11-1) 0 Downers Grove (North)(10-2) 35 Downers Grove (North)(12-2) 33
8
Villa Park (Willowbrook) (5-5) 13
4
@LaGrange (Lyons) (7-2) 28 LaGrange (Lyons) (8-3) 7
5
Downers Grove (South)(5-5) 0
2
@ Chicago (Lane Tech) (9-0) 39 @ Chicago (Lane Tech) (10-1) 14 @Downers Grove (North)(9-2) 14
7
Elmhurst (York)(5-5) 20
3
@Downers Grove (North)(7-2) 41 Downers Grove (North)(8-2) 40
6
Chicago (Steinmetz)) (5-5) 0
1
@Tinley Park (Andrew) (9-1) 6 Orland Park (Sandburg) (6-4) 31 @ Orland Park (Sandburg) (7-5) 0 @Frankfort (Lincoln-Way East) (8-5) 19
8
Orland Park (Sandburg) (5-4) 21
4
@Belleville (East) (7-3) 10 @ Harvey (Thornton) (8-3) 10
5
Harvey (Thornton) (7-2) 38
2
@ Lockport (Twp.)(9-1) 6 @Frankfort (Lincoln-Way East) (6-4) 26 OT Frankfort (Lincoln-Way East) (7-4) 14
7
Frankfort (Lincoln-Way East) (5-4) 14
6
@Chicago (Brother Rice)(8-1) 28 Chicago (Brother Rice)(9-2) 20 OT
3
New Lenox (Lincoln Way Central)(5-5) 14

Other brackets:
1A / 2A / 3A / 4A / 5A / 6A / 7A / 8A

 

 

Advertise on IHSFW.com / About IHSFW.com / Legal Stuff / Contact us
All Content copyright 1999-2007